Przejdź do sekcji:
Rotator zdjęć
Przerwy w dostawie energii elektrycznej
W dniu 17.03.2025 w godz. 8.00 - 11.00
odbiorcy zasilani ze stacji transformatorowej RADZIEJÓW GS
- autor: Tadeusz Domański Inżynier ds. Zarządzania Usługami Sieciowymi
Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna w Radziejowie w dniu 11.03.2025 r. (wtorek) będzie udzielana pod numerem telefonicznym 502743313 w godzinach 16:00 - 20:00.
- autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet
wszystkim Paniom,
a w szczególności mieszkankom powiatu radziejowskiego
składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia marzeń i wszelkiej pomyślności.
Niech każdy dzień będzie dla was piękny,
każda godzin wyjątkowa,
a każda chwila niech przynosi
radość i spełnienie.
Z wyrazami szacunku:
Jarosław Kołtuniak
Starosta Radziejowski
Konkurs ZUS dla uczniów szkół podstawowych
Uczniowie szkół podstawowych, którzy przystąpili do „Projektu z ZUS" mogą wziąć udział w konkursie na najlepszą pracę, która przedstawi dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Do wygrania są atrakcyjne nagrody. I etap konkursu odbędzie się już 21 marca.
Pozostało niewiele czasu na przygotowanie pracy konkursowej w ramach „Projektu z ZUS”. Prace mogą mieć formę plakatu, komiksu lub filmu i powinny odpowiadać na pytanie, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Uczestnicy konkursu mogą je wykonać samodzielnie, w parach lub w małych grupach (do 5 osób). Do 21 marca komisje szkolne wybiorą najlepsze prace, które następnie zostaną przesłane do komisji wojewódzkich do 4 kwietnia. Zwycięskie projekty powalczą
w etapie ogólnopolskim. Na zwycięzców etapu centralnego czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Najlepsze prace prezentowane są także na stronie internetowej ZUS-u, w zakładce Edukacja - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Do „Projektu z ZUS” można przystąpić przez cały rok, niezależnie od tego, czy uczniowie zdecydują się wziąć udział w konkursie. W ramach tego projektu odbywa się jedna lekcja, podczas której uczniowie mają okazję poznać podstawy obowiązującego systemu ubezpieczeń społecznych, a także prawa i obowiązki ubezpieczonych, płatników oraz świadczeniobiorców. Uczestnicy dowiadują się również, na jakie świadczenia mogą liczyć osoby objęte ubezpieczeniem. Młodzież, zainspirowana lekcją na temat ubezpieczeń społecznych, chętnie przystępuje do konkursu na najlepszą pracę, w której przedstawia, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.
ZUS przygotował dla nauczycieli materiały, które ułatwią realizację przedsięwzięcia. Nauczyciele mogą liczyć na wsparcie merytoryczne oraz szkolenia. Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz „Projektu z ZUS” można uzyskać:
· w oddziale ZUS w Bydgoszczy – Joanna Karsznia, tel. 502 007 721,
e-mail: joanna.karsznia@zus.pl,
· w oddziale ZUS w Toruniu – Sylwia Bratkowska-Gburek, tel. 502 009 961,
e-mail: sylwia.bratkowska-gburek@zus.pl.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć pod linkiem: https://www.zus.pl/edukacja/szkoly-podstawowe/projekt-z-zus/materialy.
- autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Spory i skargi - informacje dla konsumentów
Urząd Regulacji Energetyki zaprasza do zapoznania się z praktycznym poradnikiem dla konsumentów - odbiorców energii – na temat sporów i skarg na działalność przedsiębiorstw energetycznych, zamieszczonym na stronie Urzędu Regulacji Energetyki oraz broszurą informacyjną, która w sposób przejrzysty i kompleksowy wyjaśnia z jakimi sporami i skargami można zwrócić się do URE oraz gdzie zgłaszać skargi, które są poza właściwością Regulatora.
- autor: Barbara Cioś - Departament Komunikacji Społecznej
Bezpłatne webinarium dla seniorów - Bezpieczne płatności w internecie
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Bezpieczne płatności w Internecie dla seniorów” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.
Webinarium odbędzie się 17 kwietnia 2025 roku (10:00-12:30).
Cel
Celem webinarium jest zwiększenie świadomości seniorów i ich opiekunów w zakresie aktualnych zagrożeń spowodowanych działalnością cyberprzestępców.
Zgłoszenia
Rejestracja na webinarium CEDUR odbywa się online, tj. poprzez elektroniczny formularz zgłoszeniowy – link do strony z odnośnikiem do formularza:
https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/seminaria?articleId=93063&p_id=18
W webinarium można uczestniczyć zarówno samodzielnie, jak i grupowo (zgłoszeń mogą dokonywać pracownicy domów seniora, klubów seniora, centrów aktywności seniora, domów pomocy społecznej, placówek społeczno-kulturalnych np. bibliotek, domów kultury, itp.).
W przypadku zgłoszeń grupowych wypełniając formularz należy wskazać przybliżoną liczbę uczestników webinarium.
Potwierdzenia możliwości uczestnictwa zostaną przesłane do 16 kwietnia 2025 roku. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do dnia, w którym odbędzie się webinarium. W przypadku zgłoszeń, które wpłyną w dniu webinarium, potwierdzenia możliwości uczestnictwa oraz zaproszenia na spotkanie (wraz z linkiem) będą przesyłane na bieżąco.
Informacje techniczne
W celu uczestnictwa w webinarium niezbędne jest stabilne łącze internetowe. W spotkaniu można uczestniczyć poprzez przeglądarkę internetową lub aplikację Cisco Webex. Szczegółowe informacje techniczne dotyczące dołączenia do spotkania zostaną przesłane po potwierdzeniu możliwości uczestnictwa oraz wysłaniu wiadomości z zaproszeniem (wraz z linkiem) na spotkanie.
Opłaty
Udział w webinarium jest bezpłatny.
- autor: Urząd Komisji Nadzoru Finansowego
Spelling Bee by Przemystka
W murach ZS RCKU odbył się szkolny konkurs języka angielskiego „Spelling Master – Spelling Bee”, czyli zawody pomiędzy uczniami klas polegające na literowaniu słów w języku angielskim. Pierwsza edycja Spelling Bee by Przemystka przyciągnęła uwagę aż 45 uczniów z klas 7 i 8 szkół podstawowych.
Młodzież z Dębołęki, Morzyc, Osięcin, Piotrkowa Kujawskiego, Pocierzyna i Kościelnej Wsi, Radziejowa, Topólki i Zakrzewa współzawodniczyła w ogromnym skupieniu i zaskoczyła doskonałym przygotowaniem. W międzyczasie uczestnicy konkursu mogli posłuchać anglojęzycznych piosenek w wykonaniu uczennic z Przemystki.
Po ogromnych emocjach i dogrywkach udało się wyłonić zwycięzców. Trzecie miejsce wywalczyli uczniowie z Morzyc, drugie- z Piotrkowa Kujawskiego i pierwsze- drużyna z Zakrzewa.
Nagrody wręczyli: Starosta Powiatu Radziejowskiego Pan Jarosław Kołtuniak, Dyrektor Centrum Usług Wspólnych Pan Jacek Kalociński i Dyrektor ZSRCKU w Przemystce Pan Jacek Malinowski.
Oprócz wspaniałych nagród dla zwycięskich drużyn wszyscy uczestnicy konkursu mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych przeprowadzonych przez Kuziego – native speakera, który na co dzień prowadzi szkołę językową w Płocku. Charyzmatyczny prowadzący wprawił młodzież w doskonały nastrój i otworzył ich na rozmowę w języku angielskim.
Well done everyone!
- autor: Zespół nauczycieli z ZSRCKU w Przemystce
Ostrzeżenie meteorologiczne
Zjawisko: Przymrozki
Ważność: od godz. 11:35 dnia 19.03 do godz. 08:00 dnia 20.03.2025r.
Przebieg: W nocy prognozowany jest spadek temperatury powietrza od -4 stopni C do -1 stopni C, przy gruncie lokalnie do -7 stopni C
- autor: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni
VIII Sesja Rady Powiatu w Radziejowie VII kadencji
27 marca 2025 r. o godz. 11:00 odbędzie się VIII Sesja Rady Powiatu w Radziejowie VII kadencji w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radziejowie.
Porządek obrad
1. Sprawy organizacyjne:
a) hymn państwowy, otwarcie posiedzenia i powitanie,
b) ustalenie quorum,
c) przyjęcie porządku obrad,
d) przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Rady.
2. Sprawozdanie Starosty z prac Zarządu między sesjami.
3. Zapytania i uwagi.
4. Sprawozdanie Przewodniczących z prac komisji.
5. Ocena stanu dróg po okresie zimy.
6. Dyskusja.
7. Ocena stanu bezrobocia na terenie powiatu.
8. Dyskusja.
9. Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu rehabilitacji osób niepełnosprawnych: wykorzystanie środków z PFRON w 2024 r. oraz plan na 2025 r.
10. Dyskusja.
11. Sprawozdanie z realizacji Programu przeciwdziałaniu bezrobocia i aktywizacji lokalnego rynku pracy.
12. Dyskusja.
13. Przerwa
14. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) określenia zadań i wysokości środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2025 r.(DRUK 64),
b) upoważnienia Zarządu Powiatu do podpisania weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową na rok 2025 (DRUK 65),
c) zmian w budżecie Powiatu Radziejowskiego na 2025 rok( DRUK 66),
d) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Radziejowskiego na lata 2025– 2029 (DRUK 67).
15. Interpelacje i zapytania radnych.
16. Wolne wnioski.
17. Zakończenie sesji.
- autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa publikujemy życzenia starosty radziejowskiego Jarosława Kołtuniaka:
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa
składam najserdeczniejsze życzenia
wszystkim osobom z dodatkowym chromosomem.
Niech każdy dzień przynosi Wam uśmiech, miłość i radość,
a świat który Was otacza dostrzega
Waszą wyjątkowość i niepowtarzalność.
Życzę, abyście zawsze czuli się szanowani, kochani i doceniani.
Starosta radziejowski
Jarosław Kołtuniak
- autor: Starostwo Powiatowe w Radziejowie
Mniej umów o dzieło zgłoszonych do ZUS
W 2024 roku do ZUS wpłynęło 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.
W 2024 roku do ZUS wpłynęło o 97,6 tys. mniej formularzy RUD, a na tych formularzach zgłoszono
o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w roku 2023. Nie zmieniła się jednak charakterystyka podmiotów zgłaszających umowy o dzieło ani ich wykonawców - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W porównaniu do lat 2021-2022 spadek liczby złożonych formularzy jest mniejszy i wynosi odpowiednio 19,9 tys. oraz 49,5 tys. Natomiast w przypadku liczby zgłaszanych umów o dzieło
w 2024 roku, w porównaniu do lat 2021-2022, spadek jest znacznie większy i wynosi kolejno
339,7 tys. oraz 319,2 tys.
Zgłaszający umowę o dzieło
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku umowy o dzieło na formularzu RUD zgłosiło 71,7 tys. podmiotów. Spośród nich 70 tys. (niemal 98 proc.) to płatnicy składek zarejestrowani w ZUS. Osób fizycznych, które zgłosiły umowę o dzieło do ZUS, a nie są płatnikami składek, było 1,1 tys., co stanowi 1,52 proc. ogółu zgłaszających. Natomiast na Kujawach i Pomorzu blisko 3 tys. płatników składek przekazało informacje dotyczące zgłoszeń umowy o dzieło.
W 2024 roku umowy o dzieło zgłaszano głównie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, dzięki czemu przekazano 1,02 mln formularzy RUD, co stanowi 91,71 proc. wszystkich zgłoszeń. Drugim najczęstszym sposobem składania formularza RUD było przekazanie ich za pośrednictwem poczty. W taki sposób do Zakładu złożono 84,6 tys. formularzy. Stanowiło to 7,59 proc. ogółu zgłoszeń. Sporadycznie dokumenty te składano osobiście w sali obsługi klientów – zaledwie
0,01 proc. przypadków.
Sekcje PKD płatnika składek dominujące w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku:
· M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (14,83 proc.)
· C – Przetwórstwo przemysłowe (12,35 proc.)
· R – Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (9,87 proc.)
· G – Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (8,30 proc.)
· S – Pozostała działalność usługowa (8,03 proc.)
Wykonawcy umów o dzieło
W 2024 roku na formularzach RUD częściej zgłaszano umowy o dzieło zawierane z mężczyznami, którzy stanowili 51,75 proc. wykonawców. Prawie co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba
w wieku 30–39 lat, a takich zgłoszeń odnotowano 78,0 tys. Umowy o dzieło najczęściej zawierano na jeden dzień lub na osiem dni.
Najwięcej osób wykonywało umowy o dzieło w sekcji J – informacja i komunikacja, gdzie zarejestrowano 82,3 tys. wykonawców, co stanowi 20,18 proc. ogółu. Na kolejnych miejscach uplasowały się następujące sekcje:
· M – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 73,8 tys. wykonawców (18,10 proc.),
· R – działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją – 56,9 tys. wykonawców (13,95 proc.),
· P – edukacja – 50,3 tys. wykonawców (12,34 proc.),
· S – pozostała działalność usługowa – 45,2 tys. wykonawców (11,07 proc.).
Umowy o dzieło z cudzoziemcami
Umowy o dzieło były również zawierane z cudzoziemcami. Liczba obcokrajowców wykazanych
w formularzach RUD przekroczyła 19,3 tys., co stanowi 5,29 proc. wszystkich osób realizujących umowy o dzieło. Najczęściej podpisywano umowy z obywatelami Ukrainy – 43,38 proc. Dalej znaleźli się obywatele Białorusi – 28,46 proc., Rosji – 3,40 proc., Wielkiej Brytanii – 1,61 proc., Niemiec – 1,59 proc., Indii – 1,23 proc., Pakistanu – 1,20 proc. i Włoch – 1,05 proc. Natomiast liczba umów o dzieło zawartych z cudzoziemcami wyniosła 66,8 tys., co stanowi 4,85 proc. wszystkich umów o dzieło zawartych w 2024 r.
Choć liczba zgłaszanych umów o dzieło w 2024 roku jest najniższa od początku funkcjonowania rejestru, odnotowano niewielki wzrost odsetka umów zawieranych z cudzoziemcami w porównaniu
z rokiem poprzednim. Najczęściej są one nadal zawierane z obywatelami Ukrainy, jednak warto podkreślić wzrost liczby umów o dzieło zawieranych z obywatelami Białorusi. Zauważalny jest także pojawiający się wśród cudzoziemców trend zawierania umów z obywatelami, m.in. Indii.
- autor: Krystyna Michałek regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
X edycja Konkursu Recytatorskiego „Poeci Dzieciom” za nami!
25 marca w Zespole Szkół i Placówek w Radziejowie odbyła się X edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poeci Dzieciom”. Kolejny raz patronat nad imprezą objął Starosta Powiatu Radziejowskiego Jarosław Kołtuniak.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze szkół w: Radziejowie, Piotrkowie Kujawskim, Krzywosądzy, Bieganowie, Konecku, Błennie, Izbicy Kujawskiej, Lipnie, Bądkowie, Pocierzynie, Osięcinach, Brześciu Kuj., Kąkowej Woli i Płowcach. Zaprezentowali się także gospodarze z SOSW w Radziejowie. Tematem przewodnim imprezy był: Wodny świat w poezji dla dzieci. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie z klas I-III oraz IV-VIII.
Wśród zaproszonych gości byli: starosta powiatu radziejowskiego Jarosław Kołtuniak, skarbnik powiatu Urszula Miętkiewicz, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Jacek Kalociński, dyrektor LO w Radziejowie Grzegorz Sobczak oraz wicedyrektor Robert Kapeliński.
Jury w składzie: Karolina Ćwikła i Wioletta Wudarska wyróżniło dwie uczestniczki: Amelię Drzewiecką oraz Wiktorię Goślicką. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy. Gratulacje.
- autor: Dominika Chmielewska