Przejdź do sekcji:
Rotator zdjęć
Dziś święto naszej planety!
Dzień Ziemi, znany też jako Światowy lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym, obchodzonym od 1970 r. Jako pierwszy z ideą Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. W Polsce obchody tego święta zostały zapoczątkowane w 1990 r.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. Odbywa się podczas niego wiele akcji, promujących dbanie o środowisko, a angażuje się w nie wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych oraz placówek oświatowych. Należą do nich m.in. sprzątanie świata czy dzień bez samochodu. Święto naszej planety w tym roku będzie jednak inne z powodu pandemii COVID-19. Odbędzie się pod nowym hasłem: „Przywróć naszą Ziemię”. Choć o planetę powinniśmy troszczyć się przez cały rok, to właśnie w Światowy Dzień Ziemi mamy ku temu więcej okazji. Podobnie jak ubiegłoroczne, tak też tegoroczne obchody, będą się znacznie różnić od tych sprzed lat. Światowy Dzień Ziemi 2021 zostanie uczczony głównie za pośrednictwem Internetu, gdzie zaplanowano szereg konferencji, wykładów, gier oraz konkursów dotyczących ochrony środowiska. Jeśli jednak sytuacja epidemiologiczna ulegnie poprawie, istnieje szansa na organizację sprzątania świata 2021 w trzeci weekend września. W Polsce akcję sprzątania świata koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.
Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. O Ziemię powinien dbać każdy jej mieszkaniec. Wystarczą małe zachowania proekologiczne. Wykonywane codziennie przez miliony ludzi na całym świecie mogą ocalić naszą planetę.
Zero Waste
Coraz popularniejsza staje się idea Zero Waste, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „zero marnowania”. Jest to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Życie według Zero Waste sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R: odmawiaj (Refuse), ograniczaj (Reduce), wykorzystaj ponownie (Reuse), recyklinguj (Recycle), kompostuj (Rot).
Światowy Dzień Ziemi – historia
Amerykański aktywista John McConnell był pierwszą osobą, która wpadła na pomysł ustanowienia Dnia Ziemi. Przedstawił go w 1969 r. podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego. Ta idea spotkała się z poparciem burmistrza San Francisco Josepha Alioto, który 21 marca 1970 r. zorganizował w mieście pierwsze obchody. Zaś senator Gaylord Nelson, przejęty postępującą degradacją środowiska, w tym wycieków ropy u wybrzeża Kalifornii, zaproponował przeprowadzenie ogólnonarodowego protestu (również nazywanego Dniem Ziemi). Odbył się on 22 kwietnia 1970 r., a udział w nim wzięło ok. 20 mln Amerykanów.
U Thant, ówczesny sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, podpisał 26 lutego 1971 r. proklamację o ustanowieniu Dnia Ziemi. Zgodnie z nią odbywa się on w równonoc wiosenną na półkuli północnej, czyli 20/21 marca. I choć oficjalnie ONZ obchodzi Dzień Ziemi właśnie w marcu, to w wielu krajach na całym świecie bardziej popularną datą stał się 22 kwietnia. W 2009 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ dodatkowo ustanowiło w tym terminie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.