Przejdź do sekcji:
Rotator zdjęć
Dzień Sołtysa
11 marca zwyczajowo w Polsce przypada Dzień Sołtysa - coroczne święto, obchodzone w celu wyrażenia uznania wszystkim sołtysom, czyli przedstawicielom lokalnych, zwykle wiejskich społeczności. Powiat radziejowski liczy 132 sołectwa. Na gminę Bytoń składa się 17 sołectw, na gminę Dobre – 19 i Osięciny – 31. Gmina Piotrków Kujawski dzieli się na 23 sołectwa, gmina Radziejów na 18, zaś Topólka - 24 sołectwa.
Sołtysi pojawili się już w średniowieczu – wyznaczani byli przez feudalnych panów, a ich głównymi obowiązkami było zbieranie czynszu i przewodniczenie ławie wiejskiej. Pełnili oni również rolę wiejskich sędziów. Z czasem ich mocna pozycja została częściowo ograniczona. Po upadku komunizmu sołtys został organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa – zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych. Współcześnie do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego.
W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Co ciekawe, przemiany obyczajowe nie ominęły obszarów wiejskich – jeszcze kilkadziesiąt lat temu sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią w tej grupie. Pozostaje jednak problem tytułowania – słowo „sołtysowa” przez lata oznaczało żonę sołtysa. Dlatego pojawiła się sołtyska, która części kobiet nawet się podoba.
Z okazji Dnia Sołtysa wszystkim Sołtysom i Radom Sołeckim z terenu powiatu radziejowskiego, starosta Jarosław Kołtuniak pragnie złożyć wielkie podziękowania i wyrazy uznania za ich codzienny trud i zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnej społeczności. Życzy Państwu również zdrowia i pomyślności, a także samych sukcesów w działalności sołeckiej.